Koks ėdalas tinka tavo gyvūnui augintiniui

Mitybos kokybė

Išsamūs tyrimai leidžia pramonės šakos atstovams nuolat gerinti gyvūnų augintinių ėdalo vertę. Bendrovės, dirbančios su mitybos specialistais, veterinarais, biochemikais ir gyvūnų elgesio tyrėjais, dar tiksliau nustatė gyvūnų augintinių mitybos poreikius.

Ėdalas yra įvairus, sveikas, patogus naudoti ir suskirstytas į kategorijas pagal jo gamybos procesą ir naudojimo metodus.

Specialaus ėdalo poreikis

Yra daugybė gyvūnų augintinių rūšių ir visoms joms reikia specialiai pritaikyto ėdalo. Kiekvienai gyvūnų kategorijai siūlomas skirtingų rūšių ėdalas – gyvūnų, kaip ir žmonių, mityba turi būti įvairi.

Esant tokiai gyvūnų įvairovei, ėdalo produktai turi būti skirtingi, pavyzdžiui, labai skiriasi šunų ir kačių ėdalas. Paukščiai, žuvys ir graužikai taip pat reikalauja specialių sudedamųjų dalių, pritaikytų jų poreikiams.

Paukščiams ir graužikams reikalingi tinkami grūdai, sumaišyti vadovaujantis tiksliomis formulėmis ir papildyti svarbiais vitaminais ir mineralais.

Žuvims ir vėžliams reikalingas visavertis ėdalas dribsnių arba granulių pavidalu arba natūralūs produktai, kaip alternatyva. Neparuoštus ėdalo produktus būtina rinktis atsargiai ir tinkamai paruošti. Reikia nepamiršti, kad žuvų mitybos įpročiai skiriasi priklausomai nuo jų rūšies. Penkiuose pasaulio žemynuose yra nesuskaičiuojama daugybė žuvų ir daugeliui jų reikalingas skirtingas ėdalas.

Bendrovės, veikiančios gyvūnų augintinių ėdalo pramonėje, sukuria, gamina ir per veiksmingus platinimo tinklus rinkai pateikia ėdalo produktus gyvūnams augintiniams, kurie turi tokią didelę ekonominę, kultūrinę ir socialinę reikšmę.

Gyvūnų augintinių poreikiai

Kačių ir šunų mitybos poreikiai skiriasi nuo žmonių, o bet kokia maitinimo klaida gali turėti rimtos įtakos jų sveikatai. Netinkamai subalansuotas ėdalas, sudarytas iš maisto likučių ir pernelyg riebių produktų, gali sukelti sutrikimus (nutukimą, virškinimo problemas, kepenų veiklos sutrikimus, inkstų nepakankamumą, kaulų ligas ir kt.). Kitaip tariant, tai gali sutrumpinti jų gyvenimą.

Subalansuota šunų ir kačių mityba pasiekiama tiksliai dozuojant mėsą, grūdus ir daržoves, siekiant aprūpinti gyvūnus reikalingomis amino rūgštimis, angliavandeniais, baltymais, mineralais, mikroelementais ir vitaminais. Be to, gyvūnų mitybos poreikiai skirsis priklausomai nuo jų dydžio, amžiaus ir aktyvumo. Medžioklinis šuo nebus šeriamas taip pat, kaip namuose laikomas šuo, taip pat skirsis šuniuko ir seno šuns ėdalas.

Gamintojų siūlomas ėdalas yra pritaikytas prie skirtingų gyvūnų rūšių poreikių. Ar tai būtų dienos norma (visavertis ėdalas) arba ėdalas, naudojamas kartu su kitais produktais (papildomas ėdalas), specialus gyvūnų augintinių ėdalas susideda iš tinkamų komponentų, kurių atidžiai parinktos proporcijos užtikrins sveiką augintinio gyvenimą.

Keli mitybos reikalavimų pavyzdžiai:

Šunys:

  • Šunims reikalingas kalcio/fosforo balansas ir pakankamas vitamino D kiekis, kad kaulai ir dantys būtų sveiki.
  • Riebalai ir aliejai yra energijos šaltinis – tai svarbu aktyviems ir dideliems šunims.
  • Baltymai reikalingi kūno raumenims stiprinti.

Katės:

  • Katėms reikia beveik du kartus daugiau baltymų nei šunims.
  • Vitaminas A reikalingas, bet jo kiekis turi būti labai tikslus. Ėdale esantis per didelis kepenų kiekis (kuriose yra vitamino A) gali katėms pakenkti.
  • Netinkamai subalansuotos riebiosios rūgštys panaikins kačių kailio blizgesį.
  • Taurinas – į vitaminą panaši medžiaga – būtina siekiant apsaugoti nuo akių ir širdies ligų.

FEDIAF mitybos nurodymai kačių ir šunų ėdalui (PDF, 499kb)

Maži graužikai:

  • Priešingai nei daugelis mano, kiekviena graužikų rūšis turi specialius mitybos reikalavimus.
  • Pavyzdžiui, žiurkėnui reikia daug baltymų (mėsos), o nykštukinis triušis yra tik žolėdis.
  • Jūrų kiaulytei būtinas vitaminas C, nes ji jo nesintetina. Todėl reikiamus vitaminus galima surasti specialiame ėdale arba įsigyti atskirai.