Mokomoji medžiaga

KAIP MOKYTI VAIKUS APIE GYVŪNUS AUGINTINIUS

Visose ES šalyse vykdant švietimą mokykloje ar darželyje vadovaujamasi nacionaliniu arba regioniniu mokymo planu: mokymas ir mokymasis visose šiuolaikinėse kultūrose suprantamas kaip raktas į būsimą ekonominę ir moralinę visuomenės plėtrą.

Atsakingas gyvūnų auginimas

Mokymo planas dažnai apima tokius dalykus kaip socialinis mokslas, civilinė teisė, biologija, bet retai pasitaiko (arba visai ne) kursai apie gyvūnus augintinius visuomenėje, kaip juos auginti ir kuo jie naudingi.

Daugelyje šalių nacionalinė ir (arba) vietos valdžia, nevyriausybinės institucijos, taip pat gyvūnų augintinių ėdalo pramonės atstovai skatina atsakingą gyvūnų auginimą.

Remiantis teigiama patirtimi Vokietijoje ir Vengrijoje, bei kitose šalyse, Europos gyvūnų augintinių ėdalo pramonės atstovai sukūrė mokomąją medžiagą pradinės mokyklos moksleiviams „Nuostabiosios katės“ ir „Nuostabieji šunys“, o vaikams nuo trejų metų – „Šunys ir maži vaikai“.

Šunys ir maži vaikai

Šios programos tikslas – pateikti praktinę informaciją ir pasiūlymus, kaip prižiūrėti šunis, kad vaikai ir šunys galėtų gyventi draugiškai. Vaikai, ypač nuo vienerių iki šešerių metų, yra dažniausiai pasitaikančios šunų įkandimų aukos. Padrikas, nenuspėjamas vaikų elgesys, greiti judesiai ir triukšmas gali sutrikdyti šunis. Taip pat vaikai dažnai neteisingai supranta gyvūnų elgesį, nes nežino šunų kūno kalbos.

Europos gyvūnų augintinių ėdalo pramonės atstovams svarbu padėti sumažinti šunų užpuolimų ir įkandimų skaičių. Būtina, kad vaikai nuo mažens mokytųsi suprasti šunų elgesį, kaip jie parodo baimę ir pyktį, kaip tampa šeimos nariais ir paklūsta komandoms.

 


Nuostabiosios katės

Išskyrus dekoratyvines žuvis, katės yra labiausiai paplitęs gyvūnas augintinis Europoje. Jos yra mūsų kasdienio gyvenimo dalis, kur bebūtų – mūsų namuose, ar kaimynystėje. Mokomoji medžiaga skirta suprantamai ir interaktyviai paaiškinti pradinės mokyklos mokiniams apie katės kilmę, jos prijaukinimą, biologiją, jos vaidmenį visuomenėje, jos elgesį ir kaip elgtis su ja.

Šioje medžiagoje taip pat pateikiamas testas, skirtas padėti priimti atsakingą sprendimą įsigyjant katę, ir kuriame paaiškinti katės poreikiai (t. y. vaiko galimybės skirti laiko savo katei) ir jos elgesys, siekiant užtikrinti, kad katės ir vaikai gyventų draugiškai.

 

Nuostabieji šunys

Europos gyvūnų augintinių ėdalo pramonės atstovai 2011 m. išleido trečiąjį mokomosios medžiagos rinkinį apie šunis “Nuostabieji šunys”, kuri jau yra išversta į lietuvių kalbą.

Medžiagos tikslas – supažindinti 8-12 metų moksleivius su saugia šunų priežiūra, padėti ugdyti vaikų atsakomybės jausmą bei plėsti jų žinias apie šunų biologiją, elgesį ir šunų „kalbą“.

Ši medžiaga padės moksleiviams suprasti, kaip jie turėtų elgtis šunų draugijoje. Šuns poreikių ir instinktyvaus elgesio supratimas ir pažinimas yra esminis dalykas, norint sukurti saugius ir pasitenkinimą teikiančius santykius.

 

Vėliau, priklausomai nuo ankstesnės mokomosios medžiagos sėkmės, bus išleista medžiaga apie žuvis ir smulkius gyvūnus.

Gyvūnų augintinių ir jų auginimo vertinimas

Vaikų mokymu apie gyvūnus augintinius ir jų atsakingą auginimą siekiama padėti pripažinti gyvūnų auginimo naudą: vaikai sužinos, kad laikyti gyvūną augintinį ar nelaikyti, yra pasirinkimas.

Bet, jei nusprendžiama gyvūną įsigyti, šeimininkas privalo pasirūpinti jo gerove, mokymu ir higiena. „Blogų gyvūnų“ nėra, yra tik netinkamai mokomi ir prižiūrimi gyvūnai.

Tikimės, kad ši programa padės perteikti gyvūnų auginimo naudą ir suprasti svarbų socialinį vaidmenį, kurį gyvūnai atlieka mūsų visuomenėje.

© 2015 FEDIAF / BIPA